NEWS

18.10.08 - 22.10.08 OPENING PETITES HISTOIRES | ESPACE APOLLONIA -STRASBOURG / FR

Malé príbehy / Petites Histoires
(súčasť cyklu Regards projetés / Premietnuté pohľady)
výstava slovenského videoumenia

Organizátor: Apollonia - centrum pre európske kultúrne výmeny
Považská galéria umenia v Žiline
Miesto konania: Apollonia – centrum pre európske kultúrne výmeny,
12 rue du Faubourg de Pierre, Štrasburg, Francúzsko,
Vernisáž:                               22.10.2008 o 18.30
Trvanie výstavy:                   22.10. – 26.11.2008
Kurátorka výstavy:              Mira Putišová (Považská galéria umenia v Žiline)

Zúčastnení autori:  Anetta Mona Chisa a Lucia Tkáčová, Pavlína Fichta Čierna, Anton Čierny, Anna Daučíková, Eva Filová, KassaBoys (Radovan Čerevka, Tomáš Makara, Peter Vrábeľ), Erik Binder, Gabriela Binderová, Peter Meluzin, Miroslav Nicz, Peter Rónai, Jana Želibská

Výstavu podporili: Slovenský inštitút v Paríži, Veľvyslanectvo SR vo Francúzsku, Ministerstvo kultúry SR

Považská galéria umenia v Žiline (v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja) v spolupráci s Apolloniou - Centrom pre európske kultúrne výmeny v Štrasburgu pripravila výstavu súčasného slovenského videoumenia Petites Histoires/Malé príbehy. Výstava je súčasťou dlhoročného cyklu Apollonie Regards Projetés/Premietnuté pohľady zameraného na prezentáciu videí z krajín východnej, strednej a južnej Európy, ktorý začal v roku 2001. Doteraz sa v tomto projekte predstavili práce umelcov z krajín ako napríklad: Bulharsko, Macedónsko, Srbsko, Grécko, Poľsko, Rumunsko, ale i z Arménska či Azerbajdžanu.

V slovenskej kolekcii sa nachádzajú vybraní autori s prácami z obdobia medzi rokmi 1996 – 2008, pričom mnohé z videí sú prínosnými pre kontext súčasného slovenského videoumenia. Kolekcia prezentuje dôležité diela najmä od tých autorov, ktorí sa tomuto médiu venujú dlhodobo a výrazne definovali charakter videoumenia na Slovensku v 90. rokoch 20. storočia, ale aj v aktuálnom období. Výber je zostavený z videí od výtvarníkov viacerých generácií, od priekopníkov v tomto žánri až po najmladších. Ambíciou výstavy je poskytnúť pohľad na toto médiu z hľadiska jeho rozličnej typológie, foriem a tvaroslovia. Zároveň výstava cez rozličné autorské prístupy reflektuje tematické bázy aktuálneho slovenského video umenia v ich širokom spektre - problematika rodu a identity, vzťah medzi súkromím a verejným priestorom, problém odlišnosti, subjektivita a status výtvarníka v súčasnej spoločnosti. Videá autorov sú reakciami i na súčasné spoločensko-politické fenomény, najmä negatívne, zaoberajú sa otázkami (kolektívnej) pamäti a času, alebo sa dotýkajú marginalizovaných skupín obyvateľstva.
          

  Kurátorkou výstavy je Mira Putišová z Považskej galérie umenia v Žiline. Vernisáž výstavy sa uskutoční v stredu 22. októbra 2008 o 18.30 v priestoroch Apollonie v Štrasburgu a výstava potrvá do 26. novembra 2008. Na organizácii sa podieľa Slovenský inštitút v Paríži a Veľvyslanectvo Slovenskej republiky vo Francúzsku. Výstava sa realizuje s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

www.pgu.sk
www.apollonia-art-exchanges.com

--------------------------------------------------------------------

22.08.08 - Článok PRAGUEOUT.CZ

EAST OF EDEN

TENTOKRÁT NA ZÁPADĚ

Nekonformní, trochu bláznivé až bizarní jsou, stejně jako prostor galerie Karlin Studios v bývalé tovární hale, práce vystavujících mladých slovenským umělců, které spojuje to, že žijí a tvoří v Košicích, tedy podle nich tak trochu na východ od ráje. O tom, že tvorba na periferii ráje rozhodně nemusí trpět komplexem méněcennosti, vypovídá výstava East of Eden trvající do 5.9.

Pod rájem si lze představit ledacos. Co je rájem pro mladé umělce z okruhu Fakulty umění Technické Univerzity v Košicích a zda se jim ho daří najít, alespoň prostřednictvím vlastní tvorby, poodhaluje výstava East of Eden /současné umění Košic/, která měla premiéru v loňském létě v bratislavské galerii SPACE a první reprízu o 3 měsíce později v novém Kultur Parku v domovských Košicích.


Téměř na rok přesně se přijela představit do Prahy, kde se usídlila v prostředí jako stvořeném pro takový počin. V místě, které na první pohled připomíná všechno možné jen ne ráj, ale paradoxy a souvislosti ho pro takové akce přímo předurčují. Zchátralá tovární hala na bývalé periferii, v bývalé dělnické části Prahy, kde umění nemělo zrovna otevřené dveře, a přece se tu nemožné stalo možným a z místa určeného k pomalému zániku vzniklo středisko umění, prostor pro zhmotnění fantazií a snů. Což dokazuje, že ráj si můžeme vytvořit prakticky kdekoliv, pokud jen trochu chceme.


Umělci sami sebe prezentují jako zástupce regionálního umění, jako ty, kteří žijí na periferii centra uměleckého dění, slovenského i světového. Po návštěvě výstavy však dojdete k závěru, že jakékoliv, byť ironické, sypání si popela na hlavu, by bylo naprosto zbytečné, protože jejich práce jsou plné neotřelých nápadů, které se nezastavují před žádnou hranicí ani uměleckou, lidskou, natož geografickou. Přesně tak, jak to umí jen mladí, financemi ani slovutností nezatížení umělci a díky tomu je jejich vidění věcí zcela srovnatelné "se zbytkem světa". Jen do něho vede trochu delší cesta, ale co na tom, vždyť na ni mají ještě dost času před sebou.


13 výtvarníků, to je 13 svébytných představ i technik, kterými je realizují, a přestože pochází všichni z jednoho uměleckého podhoubí, stačili už i přes své mládí vyrůst v nezaměnitelné osobnosti. Na výstavě se představují buď aktuálními díly, ranou tvorbou, nebo předvádí to nejlepší, co dali do svých diplomových projektů.


Kromě tradičních maleb s netradičními náměty, tu najdete nejrůznější objekty, modely,  prostorové instalace, videoprojekce atd.


Co vás tady může zaujmout?


Například „vyšívaný“ obraz Vlasty Žákové, jehož techniku odhalíte až při pohledu zblízka.Vlasta Žáková


U pláten ještě zůstaňte a podívejte se na obrazy Borise Sirky, jejichž obsah pochopíte nejspíš až po chvíli, co si na klubka barevných čar, zpodobňujících svaly a šlachy, trochu zvyknete. Možná vám jeden z nich připomene současné obrazy našeho Jiřího Anderleho.Skoro anatomické obrazy Borise Sirky


Co si představit pod trojicí, v tomto případě obřích kaněk Jaroslava Kyši, které mohou mít "původ" v kalamáři stejně dobře jako mohou být ropnými skvrnami nebo třeba skvrnami na duši společnosti - to už záleží na vás.Jaroslav Kyša


Dokonale propracovanými modely, doplněnými schématy, se představuje Radovan Čerevka. Model "Pozemné pašovanie v Gaze" vás dozajista zaujme.Radovan Čerevka


Asi nejoriginálnější je instalace Tomáše Makary, který v rohu haly vytvořil iluzi klasického obýváku se sedačkou a televizí, ve které z videozáznamu mluví rodinní příslušníci o původu obrazu visícího na stěně.Tomáš Makara, painter, 2007, video 10 : 52

Souběžně s touto výstavou probíhá v přední části prostor Karlin Studios výstava obrazů "Ve dvě v noci" laureátky mezinárodní ceny Essl Award Pavly Gajdošíkové, která dokazuje, jak se kvalitní mladé umění spolu dobře shodne, i když je od ráje dělí různě vzdálenosti. Velká plátna se zcela banálními náměty z domácnosti, jako je dřez s odkapávačem nebo vnitřní prostor ledničky, viděné jedné noci. Realistické provedení a zároveň snově působící barvy a světlo, jim dodaly punc rovnoprávného uměleckého díla. 


Pokud nepatříte k zarytým konzervativcům, kteří za jediné umění považují realistické krajinky a zátiší či sochu matky s dítětem, bude pro vás karlínská výstava to pravé ořechové.


Snad jen malá výtka závěrem: u popisků děl není vždy nejlépe srozumitelné, ke kterému patří, a ještě horší je naprostá absence popisu výtvarných technik u jednotlivých děl.

Boris SirkaStanislav Matúšek: Automat pre starostlivú gazdinkuLucia Dovičáková: No Future Mladé umění se nezastaví před žádným námětem Umění kam se podíváš. Tohle vcelku trpělivě čeká za dveřmi ateliéru 

Text i foto Zuzana Ottová

Zdroj : pragueout.cz

--------------------------------------------------------------------

04.08.08 - OPENING 13.08.08 - EAST OF EDEN / KARLIN STUDIOS - PRAGUE / CZ

East of Eden /súčasné umenie z Košíc/

miesto: Karlin Studios, Križíkova 34, Praha  
termín: 14.8. – 5.9.2009
vernisáž: 13.8.2008 o 18.00

umelci:
Radovan Čerevka, Lucia Dovičáková, Svetlana Fialová, Jaroslav Kyša, Matúš Lányi, Tomáš Makara, Stanislav Matúšek, Peter Maukš, Boris Sirka, Jozef Tušan, Ján Vasilko, Peter Vrábeľ, Vlasta Žáková.  

Sublabel/ Make up selected: Peter Králik, Petra Veselá.

kurátorka/ koordinátorka projektu: Diana Majdáková /SPACE/
koncepcia: Juraj Čarný /SPACE/
organizačné zabezpečenie: SPACE a MAKE UP COLLECTIVE
partneri projektu: FUTURA & KS , Karlín Studios, o.s.

East of Eden je výberom diel najvýraznejších mladých umelcov zoskupených okolo Fakulty umení Technickej Univerzity v Košiciach. Ide o prezentáciu aktuálnych prác, diplomových projektov alebo vybraných diel zo skoršej tvorby autorov.

Zámerom projektu nie je prezentovať "košické umenie" v zmysle regionálnych špecifík, alebo vyčleniť nejakú "košickú školu" v rámci slovenského súčasného umenia. V prvom rade ide o prezentáciu čo najširšieho spektra umeleckých programov mladých výtvarníkov z Košíc.
Regionálny rozmer, ktorý výstava do istej miery akcentuje, je skôr ironickým poukázaním na neustálu prítomnosť komplexu centra a periférie aj v rámci mikrosveta slovenskej výtvarnej scény, ako serióznou snahou o hľadanie konkrétnych lokálnych charakteristík. Zloženie výstavy vypovedá v prvom rade o rôznorodosti umeleckých zameraní geograficky vyčlenenej skupiny umelcov pochádzajúcich z jednej umeleckej školy a tvoriacich v úzkom vzájomnom kontakte.

Výstava bola prvý krát zrealizovaná v júli 2007 v bratislavskej galérii SPACE a reprízovaná bola v Košiciach v rámci otvorenia nových priestorov Kultur Parku v septembri 2007.

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. 
Celoročný výstavný program Karlin Studios je podporený Magistrátom hlavného mesta Prahy.
Mediálni partneri: Umělec, Rádio 1, Ateliér, Flash Art 
                                                                                      
Info:

www.crazycurators.org
www.karlinstudios.cz
info@karlinstudios.cz
 
Kassa Boys kassaboys.euweb.cz
Radovan Čerevka skart.sk/CEREVKA/cerevka.htm
Jaroslav Kyša jaroslavkysa.com
Matúš Lányi lanyi.euweb.cz
Tomáš Makara tyem.euweb.cz
Peter Maukš  one-art.sk/art/mauks.html
Boris Sirka sirka.borec.cz/
Ján Vasilko janvasilko.euweb.cz
Peter Vrábeľ petervrabel.wz.cz
Vlasta Žáková vlasta.brutovsky.com
Hartworkers /Lucia Dovičáková a Jozef Tušan/ hartworker.org
Svetlana Fialová jaroslavkysa.com/fialova/index.html
Stano Matúšek skart.sk/matusek/matusek.htm

---------------------------------------------------------------------

23.06.08 - článok SME / UMENIE AKO (NE) PRIATEĽ PROPAGANDY

V novej michalovskej galérii Subterén sa predstavuje Tomáš Makara projektom Vyliečme svet.

Snahou ľudí, združených okolo galérie Subterén v Michalovciach, je sprostredkovať aktuálne dianie vo vizuálnom umení. O tom, že nie je márna, už hovorí viacero výstav. Najnovšia z nich Heal the world (Vyliečme svet) je samostatnou výstavou mladého umelca Tomáša Makaru (1982), ktorý sa na aktuálnej domácej scéne za krátky čas celkom slušne etabloval. V spolupráci s kurátorkou Mirou Putišovou sa na Zemplíne jeho tvorba objavuje prvýkrát.

Heal the world predstavuje Makaru ako tvorcu, inklinujúceho k zakrývaniu svojej citlivosti pomocou irónie a propagandistických praktík. Výstava je ucelenou prehliadkou reakcie na propagandu a jej infiltrácie do umenia. Aj keď autor pracuje s ideologickým akcentom, v jeho prezentácii cítiť kritiku voči týmto javom, lebo jeho cieľom nie je len poukazovať na kultúrno–spoločenské fenomény, ale aj poskytnúť istú dávku znecitlivenia k týmto tlakom.

Makara si uvedomuje „zbrane“ a princípy fungovania rôznych ideológií, od totalitných režimov až po náboženské sekty. Tvorba tohto mladého Košičana poukazuje aj na inú smutnú skutočnosť - a to, že chápadlám ideológie sa nevyhne ani umenie. Naopak, umenie patrí k najlepším priateľom propagandy.

Príbehy umelcov (a ich podriadenie sa rôznym režimom) môžeme nájsť v tvorbe mno­hých, nevynímajúc i špičkové mená a združenia. Stačí spomenúť osud známej fotografky Leni Reifenstahlovej.

Makara proklamuje túto skutočnosť v sérii lightboxov We are here to change the world!, kde spája nereálnosť z ilustrácií zobrazeného dokonalého sveta „sektárskych“ periodík s intervenciou nenápadných nápisov v angličtine, ktoré majú umocniť dojem z neskutočnosti ponúkaného obrazu. Oslnivé digitálne tlače u vnímavého diváka vyvolávajú smiech cez slzy.

K ešte vážnejšiemu posunu sa dopracoval vo videu Heal the world, ktoré hovorí o dôsled­koch a následkoch fašistickej ideológie - tá nemala najmenší problém zneužiť vo svoj pros­pech tých najbezbrannejších: deti. Sled ponúkaných obrazov fotografií detí z dobového Nemecka je doplnený hudbou Michaela Jacksona a slovenskými titulkami k piesni. Ich spojenie evokuje hrozbu, stojacu na základoch paradoxu.

Odľahčenejšie pôsobí video Painter. Je súkromným sociologickým výskumom na základe výpovedí a estetických súdov bežného človeka. Tri rodiny odhaľujú svoje názory a interpretácie umenia, ktoré sa najčastejšie vzťahujú na dekoračné predmety z obytného priestoru, v ktorom žijú. Aj v tomto prípade autor naráža na zneužívanie a formovanie vkusu človeka.

Výstava o subjektívnom pohľade na manipulatívne praktiky je prístupná do 25.júna.

23. 6. 2008 | Ľudmila Poláčková Autorka je výtvarná teoretička

---------------------------------------------------------------------

23.06.08 - článok KORZÁR / Kulturpark otvorili rezaním kovovej tyče

Verejnosti sa v sobotu večer oficiálne otvorili priestory Kulturparku v objekte bývalých kasární na Kukučínovej ulici. Sú netradičné, a také bolo aj otvorenie. Namiesto klasického prestrihávania pások riaditeľ bývalého IC-čka Peter Radkoff pílou prerezal kovovú tyč.

KOŠICE. Otvorenie nezávislého kultúrneho centra Kasárne Kulturpark bolo naplánované na 19. hodinu. No ako to už tradične býva, diváci si na otvorenie museli počkať. Po vyše polhodine sa predsa dočkali. "Dnešný večer bude symbolický tým, že je prvý letný deň, letný slnovrat. Dúfame, že tu budeme oslavovať nielen budúci rok, ale aj ďalšie výročia centra, ktoré tu vzniká," privítal oficiálne návštevníkov Radkoff. Zvyšná časť večera sa už niesla v príjemne neoficiálnom duchu.

Spokojní umelci i návštevníci

V Kulturparku bude mať priestory aj galéria. A práve otvárací program začal vernisážou výstavy Medzi mestom a prírodou, ktorú uviedla Make up gallery. "Pre nás to síce nie sú úplne nové priestory, ale je to ich oficiálne otvorenie. Naša iniciatíva prepája súčasné umenie so súčasnou hudbou. Tento priestor je pre nás vyhovujúci, pretože lokalita je jednoznačne výhodnejšia ako IC-čko," povedal Tomáš Makara z Make up kolektívu.

Po vernisáži sa predstavil Veni ensemble so súčasnou vážnou hudbou. Nasledoval koncert v galérii a na záver párty s otvoreným koncom.

Nové priestory si pochvaľovali aj návštevníci. "Som nesmierne prekvapený a potešený, že mesto poskytlo takéto výnimočné priestory na kultúru. Je to oveľa lepšie ako v bývalom IC-čku, príde tu viac ľudí, pretože miesto v centre je zásadný rozdiel. Ďalšou výhodou je, že odtiaľto môžeme ísť na nočák."

http://www.cassovia.sk/korzar/clanok.php3?sub=23.6.2008/90660O

---------------------------------------------------------------------

21.06.08 - opening MAKE UP GALLERY / Vernisáž Medzi mestom a prírodou / KASARNE/KULTURPARK Košice

Make Up collective

// Radovan Čerevka, Tomáš Makara, Svetlana Fialová, Peter Vrábeľ, Jaroslav Kyša //

Je občianske združenie založené v roku 2006 absolventmi a študentmi katedry výtvarných umení a intermédií Fakulty umení TU v Košiciach. 
Prezentácia slovenského a zahraničného súčasného výtvarného umenia.
Organizovanie koncertov nezávislej hudobnej scény.
Snaha sa o prepojenie výtvarnej a hudobnej scény.
Make Up organizuje výstavy, koncerty, premietania a performancie.

Galéria Make Up je priestorom na prezentáciu slovenského a zahraničného súčasného výtvarného umenia. Je priestorom na prezentáciu známych umelcov na jednej strane a najmladšej generácie študentov a čerstvých absolventov umeleckých škôl na strane druhej. Mladá generácia nemá totiž v Košiciach takmer žiadnu možnosť prezentácie a konfrontácie s verejnosťou. Súčasne sa budeme snažiť stimulovať realizáciu nových umeleckých diel prostredníctvom medzinárodných workshopov. Našim záujmom je byť centrom diania mladej košickej výtvarnej scény. Galéria Make up je súčasťou nezávyslého kultúrneho centra v priestoroch Kulturparku/kasárne na Kukučínovej ulici.
Galéria Make Up nie je len ďaľším výstavným priestorom, ale priestorom pre rôzne kultúrne presahy napr. prednášky, diskusie s umelcami, premietania videoartu, prezentácie umelcov a v neposlednom rade organizovanie hudobných koncertov. Našou snahou je priblížiť súčasné umenie širšej verejnosti a hlavne mladej generácii.

Program galérie Make up má ambíciu prezentovať v našom lokálnom kontexte popredné nezávislé galerijné inštitúcie a kurátorov, ktorí už na poli súčastného umenia svoju kvalitu preukázali. Vychádzame zo svojich osobných kontaktov z prostredia minimálne československej umeleckej scény a na základe našej predchádzajúcej vzájomnej spolupráce s týmito partnermi chceme pomôcť oživiť naše, podľa nás chudokrvné regionálne dianie. Chceme stavať na tradícii  košickej  avantgardy 20tych rokov, kedy boli Košice krátko jedným z dôležitých centier avantgardného umenia. V spolupráci so zahraničnými partnermi projektu prinášame aktuálne pohľady na súčasné umenie v Európe, s dôrazom na krajiny V4. Košice majú veľký potenciál stať sa súčasťou už vybudovanej stredoeurópskej siete miest s nezávislými kultúrnymi inštitúciami, ktoré obchádzajú centrá, aby komunikovali so svetovou scénou priamo. Túto sieť tvoria napr. Mestá Žilina - Slovensko, Ústí nad Labem - Česká republika, Dunajvároš - Maďarsko, Graz - Rakúsko.

www.makeupcollective.org

www.kasarne.sk

Make up Gallery uvádza

MEDZI MESTOM A PRÍRODOU

Michal Czinege, Michal Černušák, Juliana Mrvová, Rastislav Sedlačík

Otvorenie výstavy : 21.06.2008 o 19:00 hod.
Trvanie výstavy : 21.07.2008
Konanie výstavy : Make up Gallery - Kasárne/Kulturpark, Kukučínova ul. Košice
Kurátorka: Ľudmila Poláčková

VSTUP : FREE

 Cieľom projektu je predstaviť  košickej verejnosti niektoré aktuálne prístupy k maliarskemu médiu. Medzi mestom a prírodou v Košiciach– vychádza z pôvodného konceptu, ktorý mal premiéru v februári 2008 v Galérii umenia v Nových Zámkoch.
Výber preferuje umelcov mladšej generácie, ktorí sa etablovali na výtvarnej scéne po roku 2000.Michal Czinege, Michal Černušák, Juliana Mrvová a Rastislav Sedlačík poukazujú na spojitosti a odlišnosti medzi priestorom mesta a prírody. V odlišných subjektívnych uhloch pohľadov ponúkajú divákovi rôzne formy vyjadrovania a reagovania na danú skutočnosť, ktorá sa u každého zúčastneného tvorcu prejavuje iným spôsobom. Jednotlivé rozdiely spolu ponúkajú návštevníkovi kompaktný obraz o priestore medzi mestom a prírodou. Ideou výstavy je združiť, reagovať a poukazovať na mestské a prírodné témy, ktoré v tvorbe štyroch vybraných autorov rezonujú. Projekt predkladá niekoľko ťažiskových názorových polôh mladých autorov, ktoré sa tu nevnímajú a neprezentujú striktne oddelene, ale snažia sa vzájomne dopĺňať bohatými spletencami prírody a civilizácie, pretože priestor medzi mestom a prírodou je dôležitým dejiskom nevšedných zážitkov a situácií s individuálnym cieľom určenia. V tomto bode začínajú i končia hranice mesta a prírody. Utíchajú zvuky motorov áut, zmenšuje sa podiel smogu vo vzduchu, vychutnáva sa viac šum lístia, bez opustenia znakov civilizácie, avšak so vzájomným komunikačným zblížením sa človeka, moderných technológii a zelene.
Po prvý krát sa prezentuje štvorica týchto mladých tvorcov, absolventov „csudaiovského“ ateliéru maľby na VŠVU v Bratislave v priestoroch bývalých kasární Kasárne/Kulturpark , dnes kultúrnom centre.

---------------------------------------------------------------------

25.05.08 - HEAL THE WORLD / Vernisáž 30.05.2008 / SUBTEREN Michalovce

Tomáš Makara Heal the world

Projekt Heal the world (Vyliečme svet) je prvou samostatnou výstavou autora. Tomáš Makara (narodený v roku 1982) absolvoval štúdium na Katedre výtvarných umení a intermédií Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach v roku 2007 v Ateliéri grafiky a experimentálnej tvorby u prof. Rudolfa Sikoru.
Prezentovaná tvorba predstavuje zatiaľ krátky, no kontinuálny výtvarný program so zjavným aktivistickým akcentom, ktorý je v slovenskom výtvarnom umení stále pomerne ojedinelým javom. Tomáš Makara sa už od posledných ročníkov štúdia venuje problému propagandy, jej praktikám a spôsobom, ktorými sa infiltruje do výtvarného umenia. Na základe tejto tematickej bázy realizuje svoje práce, v ktorých na prvky propagandy reaguje - spôsobom jemu vlastným – úsmevne, ironicky, alebo naopak - s použitím hyperboly. Jeho zámerom však nie je na tento fenomén iba poukazovať, respektíve ho odhaľovať. Pozitívnou je črta určitej podvratnosti voči jej praktikám, sám ich totiž vo viac či menej sofistikovanej podobe používa.
Propaganda samotná je nástrojom uplatňovania rôznych ideológií - totalitných (fašistickej, komunistickej), ale aj tých, ktoré sú produkované rôznymi náboženskými sektami. Svoje spôsoby prieniku a im náležiace formy si našla aj vo sfére umenia a výtvarného umenia. Stačí pripomenúť Hitlerovho dvorného architekta Speera, režisérku Leni Reifenstahl v službách fašizmu, alebo zneužitie umenia ruských konštruktivistov z Inštitútu pre umeleckú kultúru (INCHUK) komunistickou propagandou v 20. rokoch minulého storočia.
Záujem o ideológie siekt, ktoré našťastie väčšina triezvo uvažujúcich ľudí vníma iba  ako utopistické, Tomáša Makaru doviedlo ku realizácii série lightboxov We are here to change the world!, kde poetické, vyslovene pozitivistické, avšak nereálne zobrazenia dokonalého sveta, známe z ilustrácií sektárskych magazínov, manipuluje multiplikovaním/množením jednotlivých prvkov z nich - so zámerom ešte viac podčiarknuť ich optimistický vizuál – tak, aby pôsobili ešte presvedčivejšie. Tým jeho práce môžu byť úsmevnými, avšak to je len autorom zámerne servírovaný prvotný dojem.
Vážnejšie vyznieva jeho diplomová práca - video Heal the world, v ktorej sa dotkol možných hrozivých následkov fašistickej ideológie, ktorá neváhala v prospech presadenia sa zneužiť aj tých, čo boli voči jej vplyvu úplne bezbranní – mladých ľudí. Sugestívnosť tohto videa, ktoré je postavené len na lineárne plynúcej sekvencii obrazov a zvukovej stope rovnomennej piesne M. Jacksona s príslušnými titulkami – nabádajúcimi ku „vyliečeniu“ sveta, je ukotvená v spojení dvoch prvkov (obrazového i zvukového) s rovnakým propagandistickým základom do hrozivého paradoxného celku.
V nateraz poslednej realizácii: videu, sérii tlačí a nekonfliktného obrazu – krajinky s názvom Painter Tomáš Makara zvolil na prvý pohľad menej expresívny prístup. Toto dielo je zaujímavou sociologickou sondou, ktorá prezentuje vnímanie výtvarného umenia bežnou societou a odhaľuje viaceré „laické“ formy nazerania na banálny a z hľadiska umeleckej kvality podpriemerný obraz, ktorý môžeme bez pochybností zaradiť do kategórie gýča. Tri rôzne prístupy ku jeho dešifrovaniu, artikulované cez výpovede členov troch rodín, ponúkajú jeho pomerne odťažité interpretácie, ktoré ho však povrchne prezentujú iba ako „estetickú“ výplň obytného priestoru a zameriavajú sa ťažko popísateľný pocitový dojem z neho. Ale i tu sa v sofistikovanej podobe nachádza narážka na zneužitie výtvarného umenia ideológiou. To, čo účastníci autorovej ankety/sondy vôbec neodhalili, je otázka jeho autorstva. Otvára to otázku o tom, do akej miery je pre diváka autorstvo diela takto banálneho typu podstatné. Za iniciálami A. H. sa totiž ukrýva jeden z najväčších vodcov totalitného režimu, o ktorom je známa i jeho neúspešná kariéra maliara v mladosti.

Mira Putišová
máj 2008

Výstava potrvá do 25.06.2008
Subteren / Námestie osloboditeľov 77 Michalovce 
www.subteren.euweb.cz

---------------------------------------------------------------------

29.05.08 - FLASHARTREVIEWS Tomáš Makara + Peter Vrábeľ v Múzeu Vojtecha Loffelra / GABIKA GARLATYOVÁ

KOŠICE / TOMÁŠ MAKARA + PETER VRÁBEĽ / MÚZEUM VOJTECHA LOFFLERA

V Múzeu Vojtecha Lofflera sa konala výstava dvoch členov Kassa boys : Tomáša Makaru a Petra Vrábeľa (obaja ročník 1982). Sú absolventmi Katedry umení a intermédií Technickej univerzity v Košiaciach a táto výstava ponúka ich nové projekty, vzniknuté čerstvo po absolvovaní štúdií. Vrábeľ vystavil inštaláciu Waiting, ktorá využívala kontrast bieleho minimalistického objektu so zvukom, podporujúc tak Makarov projekt o „desivom“.

T. Makara priťahoval na seba pozornosť už počas štúdií ako komixová postavička Walter Edo. Zaujímali ho témy identity, rôznych foriem originality a jej straty, politiky, ktoré riešil znakovo i významovo úspornými skratkami vo videoprácach, inštaláciách a fotografiách. Ich pokračovaním bolo sugestívne video z diplomovej práce Heal the world (2007), jedno z najzásadnejších, ktoré kedy opustilo košickú alma mater. Prezentované video Heal the world a nový projekt Painter (2007) pokračuje v silných témach, ako sú lokálna história nacistického režimu, jej súčasná reflexia, mocenská (politická) manipulácia, ktoré sú posunuté do niekoľkých významových rovín. Makara si zacielil problematickú, zaťaženú a stále tabuizovanú problematiku, na ktorú reaguje úsporným komentárom. Projekt videa a fotografií Painter uvažuje o fašizme, ale aj o všeobecnej mocenskej ideológii, postavení umenia v spoločnosti a význame umeleckého diela v čase. Tomáš Makara uvažuje o postavení umenia v dnešnej spoločnosti a ponúka sondu do jej mikrosveta konkrétnym vstupom do života niekoľkých východoslovenských rodín. Intervencia spočívala v jednoduchom motíve putovania obrazu reprodukcie realistickej krajinomaľby v náhodne vybraných rodinách. Niekoľkočlenné rodiny si zavesili obraz na stenu a „žili“ s ním dva týždne. Nepoznali a ani nedešifrovali autora, aj keď signatúra „majstra“ bola čitateľná. Následne v zdokumentovanom komentári rozprávali príbehy o spolužití s hosťujúcim obrazom. Hodnotili ho ako niečo, čo visí na stene ako klasický obraz, zobrazujúci veľkosť, ale pritom ticho krajiny. V zmätenom a konzumnom prístupe krajinu hodnotili pozitívne, čo je o to hrozivejšie, že autorom pôvodného originálu nie je nikto iný ako Hitler. Žiaľ k takémuto odhaleniu však vôbec nedošlo (autorstvo bolo tak rodinami tolerované). A. Hitler a jeho monumentálna a autoritatívna propaganda je pre súčasné umenie a jeho nové dejiny a interpretácie zásadným modelom a vzorcom. Ilustruje a pomenúva nedávnu históriu, ktorá má spojitosť s avantgardami začiatku 20. storočia. Makara tak tematizuje zodpovednosť a závislosť umelca a umenia na politických režimoch (u nás sa témou zásadne zaoberá R. Sikora). Zároveň odhaľuje vypráznenosť ranokapitalistickej konzumnej spoločnosti, ktorá sa prejavuje apatiou a totálnou intelektuálnou dezorientovanosťou časti slovenskej society. Hitlerova krajinka nezosobňuje len gýč, ale aj neuznaného umelca (zlého umelca), ktorý sa prejavil o to silnejšie ako politik moci zla. Hitlerov komplex vyžarujúci dodnes poukazuje na postupy umenia ako propagandy, kedy sa moc neštíti ničoho. Nemecká a talianska avantgarda v službách fašizmu a ruská socializmu boli využité, následne zneužité, zatratené a tvrdo likvidované. (Pre Slovensko je stále neprehodnoteným javom nedávne socialistické umenie a jeho umelci.) Zodpovednosť umeleckých protagonistov avantgárd je stále predmetom čiastočného zamlčovania a tolerovania ich počiatočných spoluprác s nacizmom a socializmom (E. Munch, E. Nolde, ale aj O. Schlemmer, W. Gropius, M. van der Rohe, K. Malevič a iní). Desivé je hlavne Makarovo podobenstvo o súčasnom vnímaní umenia spoločnosťou. Narážka na Hitlerovu a „slabú“ krajinu, zato rodinnými príslušníkmi hodnotenú ako peknú a anonymnú, odhaľuje stav poznania umenia zaostalou spoločnosťou a jej kultúrneho analfabetizmu.

Gabriela Garlatyová
Mestská galéria Rimavská Sobota

---------------------------------------------------------------------

09.04.08 - CASSOVIA CONTEMPORARY ON SALE 2008 - Predajná výstava v Muzeu Vojtecha Lofflera

---------------------------------------------------------------------

10.02.08 - UPDATE - Added new section OBJECT and update INSTALLATION and PRINT section

---------------------------------------------------------------------

31.12.07 - NEW WORK ´´PAINTERˇˇ

---------------------------------------------------------------------

30.12.07 - TOMÁŠ MAKARA + PETER VRÁBEĽ / BAT EXHIBITION WEB /

---------------------------------------------------------------------

27.12.07 - Článok - SME - V OBÝVAČKE S HITLEROM

PAINTER - 2007, inštalácia, / print, kappa /, 100x75 cm

---------------------------------------------------------------------

06.12.07 - Pohľad do inštalácie + Článok - SME - Čo spája komiks a súčasné slovenské výtvarné umenie?

GOD GIVEN - Foto : Mário Furčák GOD GIVEN - Foto : Mário Furčák GOD GIVEN - Foto : Mário Furčák

GOD GIVEN - 2007, inštalácia, print, pvc, 170x110 cm + 150x150 cm

---------------------------------------------------------------------

29.11.07 - / 29.11.07 / K.O.MIX - Galéria mladých, Nitra

Výstava K.O.MIX má ukázať, akými spôsobmi mladí slovenskí výtvarníci pretavujú vizuálnu reč, zobrazovacie prostriedky a základné myšlienky komiksu do svojich diel. Nejde však iba o výstavu komiksov ako takých, skôr organizátorov v tomto kontexte zaujíma prienik komiksu ako masovej, populárnej subkultúry do tzv. „vysokého umenia", konfrontácia a komunikácia s ním, ich vzájomné vplyvy. K výstave vychádza dvojjazyčný (slovensko-anglický) katalóg.

Vystavujúci umelci: Roman Bicek, Mário Furčák, Adrián Hnát, Andrej Kolenčík, Tomáš Makara, Martin Melicherčík, Boris Sirka, Viliam Slaminka, Erik Šille, Veronika Šramatyová, Petr Včelka

Kurátor: Omar Mirza - Výstava potrvá do : 13.01.2007

 

---------------------------------------------------------------------

29.10.07 - / 08.11.07 / TOMÁŠ MAKARA + PETER VRÁBEĽ V MÚZEU VOJTECHA LOFFLERA - Košice

Vernisáž 8.11.2007 o 16.30 v Múzeu Vojtecha Lofflera, Alžbetina ul. 20, Košice

Výstava potrvá do 6.01.2007

Vystavujúci Košičania sú absolventmi Fakulty umení TU KE - Tomáš Makara (1982) Ateliéru grafiky a experimentálnej tvorby pod vedením Z. Prokopa a neskôr prof. R. Sikoru a Peter Vrábel' (1982) Ateliéru 3D slobodnej kreativity prof. J. Bartusza. Obaja majú za sebou už niekoľko domácich i zahraničných skupinových výstava sú známi aj pod značkou zoskupenia Kassaboys. Na tejto výstave však prezentujú na sebe nezávislé výtvarné projekty ­spojením tu je hlavne generačná spriaznenosť a podobné ideové východiská ich doterajšej tvorby. Obaja sa tu predstavujú novými dielami, pripravenými práve pre priestor na domácej pôde.
Tomáš Makara svojimi prácami nadväzuje na svoju tvorbu z posledného obdobia reprezentovanú hlavne úspešným projektom We are here to change world. Aj teraz sa Makara zaoberá fenoménom neutíchajúcej snahy ľudí zmeniť svet pomocou ideológie. Na rozdiel od predošlých prác, kde hlavnú úlohu hralo náboženstvo, zvlášť so zreteľom na jeho sektársku podobu, najnovšie autor upriamil svoju pozornosť na formu politickej resp. totalitnej ideológie. Priamym výsledkom tohto snaženia je jeho video Heal the world. Tu emotívnym spojením známeho hitu od MJ a dobových záberov z prostredia mládežníckych organizácií hitlerovskej tretej ríše dosahuje nadčasový efekt z precedentného zneužívania ideológie na tých najľahšie ovplyvniteľných. Avšak nosným projektom výstavy je jeho dielo Painter. Jedná sa o uvážený koncept konfrontácie anonymnej rodiny ako náhodne vytipovanej sociálnej jednotky s výtvarným umením v mikro svete vlastnej obývačky. Už koncept samotný v sebe nesie sľubné vyhliadky. Avšak autor tu ide ďalej - ponúkne rodine obraz, ktorého autorom je človek, ktorý mal na svedomí rozpútanie zatiaľ najväčšej generálky na koniec sveta. Pravda, rodina meno autora nepozná; a po troch týždňoch súžitia s obrazom v ich domovoch, na Makarov popud rozpráva svoje dojmy z tohto diela. Tento dokument je na výstave prezentovaný formou videa, spolu s kópiou samotného obrazu a digitálnou tlačou portrétov rodín. Makarov koncept svojim mimoriadne nenúteným výsledkom ponúka hneď niekoľko interpretačných rovín. Jednak je sociálnou sondou do bezprostredného vnímania výtvarného diela bežnými spoluobčanmi; nastoľuje aj otázku : je poznanie osobnosti umelca dôležité pre náš umelecký zážitok ? V konečnom dôsledku tiež konfrontuje fenomén umenia, spravidla vnímaného ako čosi nanajvýš pozitívneho, s absolútnym zlom reprezentovaným politikom, v ktorého rukách sa neskôr stalo len jedným z ďalších nástrojov propagandy.
Oproti extrovertnému Makarovmu dielu, Peter Vrábel' sa predstavuje pre neho v nie typickej meditatívnejšej polohe. Pri jeho predošlých prácach sme boli podobne ako u jeho kolegu zvyknutý na riešenie konkrétneho problému či z oblasti politickej, sociálnej, či enviromentálnej. Svojim najnovším dielom nazvaným Waiting však Vrábel' upúšťa od adresnosti. Ponúka formálne veľkorysú inštaláciu akéhosi vzdúvajúceho sa telesa v priestore v konfrontácii s palčivým zvukom brúsenia noža prezentovaným ako video. Dielo tak skôr vsádza na senzitívnu zložku divákovho vnímania, rátajúc s jeho individuálnym spracovaním výtvarného dojmu. Napriek tejto neurčitosti spojenia krehkého amorfného tvaru s hrozivým zvukom natíska sa tu celkom konkrétny pocit. Pocit ohrozenia, číhajúceho nebezpečenstva, ktorý predpokladám, občas postihne každého z nás a je latentne prítomný v našej každodennej realite.

Peter Tajkov Kurátor výstavy

---------------------------------------------------------------------

26.09.07 - / 30.10.07 / DECENTRALIZÁCIA - Galéria mladých, Nitra

 

Pod pojmom decentralizácia sa skrýva viacero významov. Zväčša sa tento pojem chápe ako opozitum centralizácie. Decentralizácia sa spája najmä so systémom riadenia, v ktorom sa rozdeľuje pôsobnosť a právomoc z jednej, obyčajne hierarchicky „vyššej“, moci na „nižšie“ organizačné jednotky - celky.
V prípade „našej výstavnej“ DE/CENT/RALIZÁCIE ide najmä do decentralizáciu ideovú. DE/CENT/RALIZÁCIA v Galérii mladých je aj o slovnej hre, negácii akýchkoľvek kurátorských konceptov a rôznych reakciách na tento pojem; avšak v prvoradé sú mladé autorské prístupy.
Cieľom tohto kurátorského (ne)projektu je poukázať na umelecký kreatívny proces ako taký, bez preferovania umeleckých prístupov na základe akademického vzdelania, regionálneho zázemia umelcov, či „násilného“ ideového kurátorského konceptu.
Projekt reaguje sám na seba, ale aj na výstavné projekty, ktorých nosnou ideou je akýkoľvek centralizmus.
DE/CENT/RALIZÁCIA má decentne poukázať aj na rozdiely v prezentácií umenia v galerijnom priestore. Jej úlohou je zrušiť zaužívané, často umelo vytvorené ideové hranice a hľadať odpoveď na otázku: „či môže v umení fungovať centralizácia a následná decentralizácia?“
Zámerne sa všetkým vystaveným umelcom a ich dielam prikladá rovnaká dôležitosť, bez špeciálneho akcentu na jedného autora/školu/miesto/dielo. DE/CENT/RALIZÁCIA formou ideovej negácie a ľahkej irónie reaguje na zaužívané výstavné a vystavované pravidlá a línie.

Matúš Lányi (1981) vo veľkoformátových akrylových maľbách technicky prepracovane otvára problémy biblických tém, teologických dogiem a chémie.
Tomáš Makara (1982) s nadhľadom reaguje na známe propagandistické obrazy pop-kultúry. Formou rôznych znakov kultúry masy poukazuje na manipuláciu ľudského (ne)vedomia.
Dana Mazalová (1983) vo svojich videozáznamoch formou komentárov hľadá hranice a hodnotu umeleckého diela cez prosté osobné výpovede.
Ivana Sláviková (1981) pracuje s vlastnou poetikou, ktorú tlmočí do objektov a inštalácii. Výsledné formy jej práce sú odzrkadlením citlivého ponímania času a priestoru, v ktorom sa autorka pohybuje.

Ľudmila Poláčková, Kurátorka výstavy

---------------------------------------------------------------------

9.09.07 - 14.09.2007 - EAST OF EDEN - KASÁRNE/KULTUR PARK - Kukučínova ulica, Košice

Výstava East of Eden je zameraná na prezentáciu výrazného fenoménu v súčasnom slovenskom umení, ktorý predstavujú mladí umelci študujúci resp. absolvujúci Katedru výtvarných umení Technickej univerzity v Košiciach. Viacerí autori sa doteraz mali možnosť čiastkovo prezentovať na viacerých skupinových alebo samostatných výstavách v Bratislave a ďalších mestách Slovenska, žiadna výstava ale zatiaľ neprezentovala najvýraznejšie osobnosti tejto mladej scény systematicky. Na výstave sa predstavia: Radovan Čerevka, Jaroslav Kyša, Matúš Lányi, Tomáš Makara, Peter Maukš, Boris Sirka, Ján Vasilko, Peter Vrábeľ a Vlasta Žáková.

Poslaním výstavy East of Eden, ktorá vznikla pre bratislavskú galériu SPACE bolo prezentovať výrazné hnutie v slovenskom výtvanom umení, ktoré predstavujú absolventi a študenti novej Fakulty umení Technickej Univerzity v Košiciach. Výber bol založený prevažne na prezentácii aktuálnych prác, prípadne najvýraznejších diel zo skoršej tvorby jednotlivých umelcov. Výstava bola zatiaľ reprízovaná Košiciach v rámci otvorenia nových priestorov Kultur Parku 14. septembra 2007.

Kurátorským zámerom nebolo prezentovať "košické umenie" v zmysle regionálnych špecifík, alebo vyčleniť "košickú školu" v rámci slovenského súčasného umenia. V prvom rade ide o prezentáciu čo najširšieho spektra umeleckých programov mladých výtvarníkov z Košíc, ako jedného z mála živých centier slovenského súčasného umenia. Regionálny rozmer, ktorý výstava svojím spôsobom akcentuje, je  skôr poukázaním na neustálu prítomnosť košicko-bratislavského či bratislavsko-košického komplexu, ako serióznou snahou o hľadanie konkrétnych charakteristík lokálnej výtvarnej scény. Je Bratislava "rajom" pre mladého výtvarníka? Je (či bola) nedobytným centrom umeleckého diania? Vyhrávajú Bratislavčania viac súťaží, štipendií, zúčastňujú sa viacerých výstav len preto, že pôsobia v slovenskej metropole? Boja sa Košickej konkurencie? Alebo - sú Košice naozaj opomínané či dokonca zaznávané? Je košické umenie niečím periférnym alebo exotickým v rámci slovenského výtvarného umenia? Sú skutočne Košičania ambicióznejší, pracovitejší a flexibilnejší? Funguje aj v umeleckom svete lokálpatriotizmus, či dokonca - protežujú kurátori umelcov z miesta svojho pôvodu?

Naliehavosť tejto  "problematiky" viedla v hlavnom meste východného Slovenska dokonca ku vzniku nekompromisnej, rýdzo košickej umeleckej skupiny Kassa Boys, pozostávajúcej z výtvarníkov Radovana Čerevku, Tomáša Makaru a Petra Vrábľa. Ich videá a spoločne realizované projekty so svojským humorom parodizujú provinciálnosť košickej výtvarnej scény, profesionálne uplatnenie jej výtvarníkov a všeobecnú (zdanlivú) zaostalosť kultúrneho života mimo centra. Miestami až trochu insitne podaný sarkazmus a akcie pripomínajúce zábavné TV relácie typu "Jackass" sú však presne cielené k pritiahnutiu pozornosti a vyvolaniu diskusie o aktuálnych "glokálnych" témach v rámci Slovenska - čo sa nahnevaným "košickým chlapcom" nepochybne darí.
   
Radovan Čerevka sa vo svojej tvorbe dlhodobo zameriava na otázky medzinárodnej politiky, pričom jeho hlavnou témou je terorizmus a jeho vplyv na súčasné spoločenské pomery. Vo svojom diele "Tak to bolo" podáva prostredníctvom pragmatických nákresov na školskej tabuli záznam z beslanskej teroristickej tragédie. Jeho objekt "Domáci roboti" z cyklu Reutersdrama, je ironickým poukázaním na rozdiel medzi realitou a oficiálnymi mediálnymi správami.
Esteticky hyperbolizované objekty, čierne škvrny vyvierajúce z podlahy, sú monumentálnym zavŕšením doterajšieho umeleckého programu Jaroslava Kyšu. Ten sa zakladá predovšetkým na sochárskych hrách s hmotou a priestorom, procesmi transformácie a nestability ich vzájomného pôsobenia.   
Radikálny prenos námetov kresťanskej ikonografie do vizuálu vedeckých diagramov v prácach Matúša Lányiho nie je snahou o bagatelizovanie duchovných posolstiev náboženstva. Jeho Molekulárny Kristus, mendelejevova tabuľka svätcov, či chemická stavba Ježišovho života sú skôr experimentálnym posúvaním významov a skúmaním interakcie vedeckého a duchovného sveta.
Tomáš Makara sa zaoberá vzájomnými vzťahmi rôznych svetových ideológií. Vo videu  "Heal the world" dosahuje mrazivý súlad dojímavo "budovateľskej" mierovej hymny bývalej ikony americkej pop-kultúry, Michaela Jacksona a idylicky štylizovaných obrázkov Hitlerovej mládeže. Séria lightboxov "We are here to change the world" je zas iróniou voči naivným, nerealistickým ideálom celosvetového mieru a absolútnej harmónie a narážkou na ich možné ideologické zneužitie.
Pracovné nástroje a otázky možných významových interpretácií ich zobrazovania sú umeleckou témou Petra Maukša. Série kelní, kladív a kosákov v podobe malieb či objektov môžu odkazovať k symbolike ľudskej práce, zneužívanej rôznymi politickými režimami, a v očistenej podobe bez dodatočných komentárov pôsobiť ako o to výraznejší znak.
Najnovšie maľby Borisa Sirku sa oproti predchádzajúcej tvorbe posúvajú do elegantnejších, o niečo sofistikovanejších polôh. Jeho aktuálna tlmená farebnosť, koncentrácia na jeden nosný motív, spolu s  pôvabnými ženskými postavami v historizujúcich kostýmoch ako protagonistkách jeho tajomných významových hier, vytvára v jeho obrazoch novú, stále však znepokojivú atmosféru "iného" sveta.
Ďalším výrazným reprezentantom maľby je na košickej scéne Ján Vasilko, ktorý naďalej rozvíja svoj dlhoročný "romantický" vzťah k poľnohospodárskym strojom, kombajnom a robotom. Porovnanie so starším dielom umožňuje vytvoriť si predstavu o smerovaní vývoja jeho tvorby, od jednoduchších "vyznaní" k monumentálnym a komplikovaným kompozíciám v súčasnosti.
Peter Vrábeľ sa vo svojej inštalácii "Flash Bombs" vyjadruje k problematike amerického vojenského útoku na Irak. Bombardovanie Bagdadu je za blýskania fotoaparátov nečinne pozorované zástupcami ostatných krajín v podobe sťažňov so štátnymi vlajkami.
Obrazy Vlasty Žákovej sú charakteristické predovšetkým netypicky použitou technikou vyšívania a práce s textilom. Namiesto morálnych ponaučení však na výšivkách nájdeme kolážovité záznamy súčasného života, vrátane fenoménov ako kultúra gýču alebo pornografia.
Jozef Tušan a Lucia Dovičáková, alebo umelecká dvojica Hartworkers svoj program stavia na nenákladnom a skicovitom denníkovom zaznamenávaní umeleckých projektov a ideí. Vybrané diela Lucie Dovičákovej sú založené na ironickom komentovaní role ženy-matky živiteľky v živote spoločnosti. Maľby a dokresľované fotografie zvýrazňujú absurditu predstavy ženy ako prírodného živlu, ktorého jedinou úlohou je produkovať a vyživovať nových jedincov, pričom muž si zachováva dôstojnosť a intelektuálnu aktivitu. Tušanove kresbičky sú voľným výberom priamo z umelcovho skicára. Charakteristický je ich komixový charakter, zmysel pre absurdný humor a iróniu.
Svetlana Fialová štylizuje svoje maľby do osobitej "neo-punkovej" polohy  najmä narúšaním plochy obrazu výrezmi a trhlinami, ako aj ich samotnou inštaláciou v priestore. Jednotlivé postavy, objekty či udalosti v jej obrazoch, akoby dadaisticky vytrhnuté z kontextu a preskupené do náhodných kompozícií, vytvárajú celok s variabilným a mnohoznačným výpovedným potenciálom.
Interaktívne objekty Stana Matúšeka sa dotýkajú citlivej témy ľudskej sexuality. Vo svojom diele "Automat pre starostlivú gazdinku" ironizuje a bagatelizuje možno nadhodnotené vnímanie našich rozmnožovacích procesov, tým, ich zjednodušuje na banálny domáci úkon.  

Zloženie výstavy vypovedá v prvom rade o rôznorodosti umeleckých zameraní geograficky vyčlenenej skupiny umelcov pochádzajúcich z jednej umeleckej školy a tvoriacich v úzkom vzájomnom kontakte. Je umenie košických výtvarníkov dôkazom, že centrum a periféria sú pre súčasné umenie už neaktuálnymi pojmami...alebo naopak?

Diana Majdáková Kurátorka výstavy

---------------------------------------------------------------------

2.08.07 - HOSPODÁRSKE NOVINY - ATELIER LUCIE GAVULOVEJ - ROZHOVOR

Atelier Lucie Gavulovej

---------------------------------------------------------------------

6.07.07 - SME - NÁSTUP KOŠICKEJ VLNY - article

Bratislavská Galéria Space predstavuje do 29. júla vo výstavnom projekte East of Eden absolventov košickej Fakulty umení.
Galérie čoraz častejšie vo svojich výstavných plánoch dávajú priestor mladým umelcom a ich často neopozeranému umeniu.
Spomedzi rôznych výrazných autorských programov sa čoraz výraznejšie profilujú „maliarske ateliéry“ na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave a na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach.
Meno a tvorba viacerých absolventov Fakulty umení v Košiciach sú známe, pretože mali možnosť prezentovať sa na rôznych výstavných akciách zameraných na mladé umenie, avšak nikdy doteraz nemali priestor ukázať svoje nadanie v samostatnej prezentácii, ktorá reflektuje výsostne mladé umenie z východného Slovenska.
Z plejády zaujímavých mien vyzdvihnime tvorbu niektorých zúčastnených tvorcov tohto projektu.
Matúš Lányi svojím maliarskym programom patrí na našej scéne k najmladším. Vo veľkoformátových akrylových maľbách technicky prepracovane „rieši ľudské bytie“. Inšpiráciu nachádza v neodarwinovskej literatúre. Človek ako bytosť podľa Lányiho nemá žiaden poznateľný význam na zemi.
Tomáš Makara preberá vizuálnu komunikáciu Svedkov Jehovových (neobmedzuje sa výsostne len na túto skupinu). Svojimi kolážami samotný autor kritizuje fan(t)a(s)tickú komunikačnú propagáciu. Autorove osobné intervencie do diel sú na prvý pohľad nevnímateľné. Slovnými hrami zasahuje do vôd psychológie a zdôrazňuje nátlak na identitu človeka, ktorý v záplave informácií stráca prehľad a veľmi ťažko odlišuje skutočnosť od nezmyselných podprahových nátlakov.
Ján Vasilko na rozdiel od predchádzajúceho spomínaného autora eliminuje expanziu neónových farieb. Geometrické tvary s redukovanou farebnosťou s nenarušenými hladkými plochami obrazu nezachytávajú ani najmenší náznak gestickej maľby, a tak pôsobia ako veľké plagáty z dielne grafického dizajnéra. Vasilko svojským humorom reflektuje marketingové praktiky. Jeho maľby nesú v sebe čaro nostalgických spomienok s ironickými črtami.
Masovou kultúrou, porno hororom a inými subkultúrnymi fenoménmi je formovaná aj tvorba ďalšieho talentu Borisa Sirku. Námety na plátne zo života pochybnej spoločnosti sú Sirkovou osobnou sarkastickou výpoveďou a reakciou na obdobie, v ktorom žijeme a v ktorom žijú aj jeho námety.
Vlasta Žáková čerpá z domácej tradície vyšívania, ktoré sa snaží nanovo interpretovať. Svojským spôsobom tak spája „starú remeselnú techniku“ s novými námetmi zobrazenia.
Okrem týchto tvorcov čakajú na návštevníka rôzne individuálne výtvarné ataky Radovana Čerevku, Petra Vrábeľa, Jara Kyšu, Petra Maukša, Jozefa Tušana, Svetlany Fialovej, Lucie Dovičákovej a Stana Matúška.

Ludmila Poláčková výtvarná teoretička

---------------------------------------------------------------------

3.07.07 - NEW VIDEO ´´HEAL THE WORLD´´

---------------------------------------------------------------------

21.06.07 - EAST OF EDEN EXHIBITION IN SPACE GALLERY

 

---------------------------------------------------------------------